Táto webová stránka bola sprístupnená 7. mája 2004
a je optimalizovaná pre rozlíšenia  800 x 600  a  1024 x 768
a pre prehliadače INTERNET EXPLORER a MOZILLA FIREFOX.

Posledná aktualizácia - 20. 11. 2007:
VÝSLEDKY A KOMENTÁR K PRIEBEHU MS 1967  klikni sem...
NA ZLOŽENIE ZÁKLADNÝCH SKUPÍN MS 2007 V RUSKU    klikni sem...

NA VÝSLEDKY MS 2006 V RIGE NA WEBSTRÁNKE IIHF  klikni sem...

VÝSLEDKY A ŠTATISTIKY HOKEJOVÝCH TURNAJOV ZOH 2006 MUŽOV A ŽIEN
na webstránke usporiadateľa

NA VYŽREBOVANIE ZÁKLADNÝCH SKUPÍN MS 2006 V RIGE    klikni sem...

NA PRIEBEH JEDNOTLIVÝCH ZÁPASOV MS 2005 V RAKÚSKU  klikni sem...
V prípade, že je tento link nefunkčný, priebeh zápasov nájdeš aj  kliknutím sem...


V í t a j t e

na amatérskej stránke výsledkového servisu
z histórie MS, ME, OH a ZOH v ľadovom hokeji.

Z a t i a ľ    d o    r o k u    1 9 6 7

Účelom tejto stránky je poskytnúť fanúšikom divácky jednoznačne najpopulárnejšieho športu na Slovensku výsledkový prehľad Majstrovstiev sveta a Európy a olympijských turnajov. Pri doterajšom surfovaní na slovenských hokejových stránkach sa mi doposiaľ nepodarilo na žiadnej z nich nájsť kompletný výsledkový prehľad z týchto najdôležitejších súťaží reprezentačných mužstiev pod hlavičkou IIHF. Preto som sa rozhodol postupnými krokmi vytvárať túto amatérsku www stránku. (Na zábere vľavo hokejisti PRINCETON UNIVERSITY, jedného z prvých mužstiev hokejovej histórie.)

Vzhľadom k tomu, že tvorbe stránok sa venujem len amatérsky vo svojom voľnom čase, ktorého mám poskromne, ponúkam Vám zatiaľ prehľad výsledkov šampionátov a olympiád uskutočnených pred prvou svetovou vojnou (ME od roku 1910 do 1914),   v medzivojnovom období (MS, ME, OH a ZOH od roku 1920 do 1939) a povojnové šampionáty a olympijské turnaje zatiaľ do roku 1967.

Na prvom šampionáte po skončení druhej svetovej vojny v roku 1947 v Prahe sa reprezentácia Česko-Slovenska stala prvý krát v histórií majstrom sveta. V olympijskom roku 1948, kedy sa bojovalo na troch frontoch zároveň (MS, ME a ZOH), nám úspešná obhajoba svetového titulu a olympijské zlato unikli len o vlások a o rok neskôr (1949) vybojovalo naši hokejisti svoj druhý titul svetového šampióna a deviaty krát sme sa stali majstrami Európy, pričom prvý krát sme dosiahli v rámci ME čistý hattrick (tri tituly po sebe). Na MS a ME 1950 v Londýne a 1951 v Paríži česko-slovenskí hokejisti ,,vďaka'' stalinisticko-gottwaldovskému boľševickému režimu ani len nevycestovali. A okrem toho ešte neuveriteľná boľševická ,,odmena'' za dva tituly majstrov sveta pre viacerých reprezentantov v podobe dlhoročných trestov ťažkého žalára !!! S takmer úplne novým reprezantačným výberom sme sa na oficiálnu svetovú scénu vrátili v roku 1952 v Oslo, ktoré bolo dejiskom VI. ZOH (ako aj 19. MS a 30. ME). Veľká šanca na zisk tretieho titulu majstra sveta sa nám naskytla v roku 1953 vo Švajčiarsku, všetky nádeje však zmaril boľševický režim, ktorý reprezentáciu z už rozbehnutého šampionátu odvolal v dôsledku štátneho smútku za zosnulým diktátorom Klementom Gottwaldom !!!

V roku 1954 sa majstrovstiev sveta a Európy prvý krát v histórii zúčastnili hokejisti Sovietskeho zväzu. Ich premiérové vystúpenie predčilo všetky očakávania. Prišli, zvíťazili a začali písať novú kapitolu v dejinách svetového hokeja...

Pri rokoch 1947, 1948, 1950 až 1953, 1956, 1960, 1961, 1962 a 1967 okrem výsledkov pridávam aj stručné komentáre, kuriozity a ,,pikošky'' a podobne (komentár k MS 1967 ešte budem musieť dokončiť). A v roku 1948 bohužiaľ aj dve tragické udalosti, ktoré sa dotkli nášho hokeja: februárový boľševický puč v ČSR (o dôsledkoch tohto puču čítajte v rokoch 1950 až 1952) a novembrovú leteckú tragédiu šiestich česko-slovenských reprezentantov nad kanálom La Manche.

Ubezpečujem vás, že sa budem čo najskôr snažiť dotiahnuť túto stránku až do dnešných čias. Keď mi to podarí v kategórií mužov, potom prejdem k výsledkovým servisom zo šampionátov mládežníckych a ženských reprezentácií.

Neskôr podľa možností chcem pridávať komentáre, prípadne aj fotozábery z jednotlivých podujatí, ale nepredpokladám, že to bude skôr ako do konca tohto roku.

Ospravedlňujem sa za nedostatočný ,,dizajn''

Zároveň si Vás dovoľujem upozorniť, že z vyššie uvedených časových dôvodov si nemôžem dovoliť dostatočne sa venovať estetickému vzhľadu tejto www stránky. Prvoradým cieľom je informovať Vás o výsledkoch svetových, európskych a olympijských šampionátov od hokejového ,,praveku'' až po súčasnosť.

Publikácie z ktorých som čerpal zdroje

ZLATÁ KNIHA HOKEJA
(autori Gustav VLK a Karel GUT, rok vydania 1978)

MALÁ ENCYKLOPÉDIA LEDNÍHO HOKEJE
(autori Karel GUT a Václav PACINA, rok vydania 1986)

MS' 99 - 63. MAJSTROVSTVÁ SVETA V HOKEJI
(autori Karol GUMÁN a Ľudovít HORNÝ, rok vydania 1999).

Drobné nepresnosti a omyly nevylučujem

Vzhľadom k tomu, že človek je tvor omylný a pri takomto množstve dát sa dopustí aj nejakej-tej chybičky, upzorňujem Vás, že sa to mohlo stať aj na tejto stránke. A to nielen mne, ale aj autorom a korektorom vyššie uvedených publikácií, medzi ktorými sa vyskytlo niekoľko rozporov. V takomto prípade bola pre mňa smerodatná spravidla ZLATÁ KNIHA HOKEJA. Ale môžem Vás zároveň ubezpečiť, že prípadné omyly sa týkajú maximálne pomeru gólov v chybne uvedených výsledkoch, v žiadnom prípade nie však povahy výsledku alebo konečného poradia šampionátov.

Ak sa s nejakou vám známou nepresnosťou alebo omylom na tejto www stránke stretnete, môžte mailovať na iihf@szm.sk .


                                                                                        Váš autor stránky